Pierwsza konsultacja z psychoterapeutą jest pierwszym spotkaniem z wybranym przez siebie psychoterapeutą. Dość częstą reakcją na pierwsze spotkanie jest niepokój i lęk. To zupełnie naturalne. Po pierwsze z definicji tego spotkania wynika, że będziemy rozmawiać o osobistych, trudnych rzeczach dla nas, z którymi nie możemy poradzić sobie sami. Teraz będziemy o nich rozmawiać z obcą (w chwili pierwszego spotkania) osobą. Po drugie jest to na ogół zupełnie nowa sytuacja dla nas, w której wcześniej nie byliśmy. Stąd wiele pytań i wątpliwości.

Przed pierwszą konsultacją mogą pojawiać się w nas różne pytania typu, czy to jest normalne? Czy nie wybuchnę płaczem opowiadając o tym? Co powinnam/powinienem mówić na takiej wizycie? Czy psychoterapeuta mi pomoże? Czy psychoterapeuta potraktuje moje sprawy poważnie? Czy można zaufać / wierzyć temu terapeucie? Jak długo będzie trwała psychoterapia? Czego można się spodziewać na tym pierwszym spotkaniu? Jakie pytania mogą paść ze strony psychoterapeuty?

Pierwsze konsultacje psychologiczne trwają na ogół od 1 do 3 spotkań. To co na nich się dziej zależy często od tego w jakim podejściu teoretycznym pracuje psychoterapeuta oraz o tego co jest celem tych spotkań. Jeśli sprawa dotyczy kwalifikacji do psychoterapii, na ogół właśnie można się spodziewać, że po 1 lub więcej spotkań (w zależności od ustaleń) psychoterapeuta zakwalifikuje nas do psychoterapii lub zaproponuję inną formę pomocy, która uzna za najlepszą.

Przebieg spotkań konsultacyjnych zależy również od tego w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta. Niektórzy przeprowadzą ustrukturalizowany wywiad, czyli będą zadawać pytania. Inni będą prosić o swobodną wypowiedź osoby zgłaszające się, czasami tylko komentując. Na przykład psychoterapeuci pracujący w nurcie systemowym, mogą być zainteresowane konstelacjami rodzinnymi i historiami międzypokoleniowymi. Natomiast psychoterapeuta psychodynamiczny będzie zaciekawiony rozumieniem objawów i ich symboliczne go znaczenia. Będzie badał wzory relacji międzyludzkich obrazy bliskich osób. Szczególną uważność na ciało i napięcie w nim może zwracać terapeuta Gestalt. Poznawczo behawioralny terapeuta może szczególnie podążać za przekonaniami pacjenta, które uzna za interesujące w kontekście zgłaszanych problemów.

Pierwsza konsultacja ma na celu również zapoznanie się. Psychoterapeuta może posłuchać pacjenta oraz jego problemów. Zastanowić się, czy jest w stanie pomóc tej osobie oraz jaka jest najlepsza forma pomocy dla osoby zainteresowanej. Natomiast osoba uczestnicząca w takich spotkaniach może zobaczy psychoterapeutę, zadać mu wszystkie nurtujące go pytania oraz zastanowić się czy chce podjąć się terapii u tej właśnie osoby, czy ten terapeuta i ta metoda mu odpowiada. Po takim zapoznaniu może zapaść decyzja na temat wspólnej pracy teraputycznej.

Jak przygotować się do pierwszej konsultacji – cenne informacje:

  • Wszystkie niepewności i pytanie, które pojawiają się w takiej sytuacji są zupełnie naturalne. Najlepszym sposobem na poradzenia sobie z lękiem i wątpliwościami jest zadanie nurtujących pytań i powiedzeniu o swoim niepokoju. Nie ma pytań głupich albo nieodpowiednich, wszystkie są ważne. Psychoterapeuta powinien odpowiedzieć też na wszystkie pytania dotyczące proponowanej oferty, psychoterapii i swoich kwalifikacji. Na osobiste pytania dotyczące jego życia prywatnego może nie odpowiedzieć. Związane jest to z metodą w której pracuje.
  • Nie ma żadnego schematu jak pacjent powinien zachowywać się lub co mówić na pierwszej konsultacji. Pacjent wie najlepiej co chciałby powiedzieć i warto się tym kierować. Psychoterapeuta nie powinien oceniać pacjenta, ma pomóc w rozumieniu problemu.
  • Często na pierwszej konsultacji mówimy o trudnych dla nas rzeczach, co może spowodować pojawienie się emocji takich jak lęk, strach, smutek lub złość. Jest to rzecz naturalna i oznaki tych emocji na przykład płacz to również sprawa oczywista. Watro dać sobie na to akceptację.
  • Na pierwszej konsultacji mówi się dużo osobistych rzeczy. Mogą też paść pytania o wiek, imię i nazwisko. Warto wiedzieć, że wszystko co powie się psychoterapeucie jest objęte Tajemnica Zawodą. Informacje te nie mogą być ujawnione przez psychoterapeutę osobom trzecim. Jedyny wyjątkiem od tej tajemnicy jest zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób.