Zaburzenia odżywiania należą do zespołów behawioralnych związanych z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi, które obejmują dwa wyraźnie wyodrębnione zaburzenia jakim są jadłowstręt psychiczny, żarłoczność psychiczną oraz mniej specyficzne zespoły żarłoczności :

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) cechuje się utratą wagi, która jest wywoływana lub podtrzymywana celowo przez pacjenta.  Pomimo niedowagi utrzymuje się intensywny lęk przed przyrostem masy ciała i przytyciem. Obniżona masa ciała pociąga za sobą liczne zmiany zdrowotne i zaburzenia hormonalne.

Żarłoczność psychiczna (bulimia) charakteryzuje się występującymi naprzemiennie nawracającymi epizodami objadania się oraz zachowaniami kompensacyjnymi, które są  podejmowane w celu zapobieżenia przyrostowi masy ciała.

Zespół objadania się to niekontrolowane napady objadania się, ale bez skrajnych metody kontrolowania wagi, takie jak stosowanie środków przeczyszczających, moczopędnych odchudzających,  przesadnych ćwiczeń fizycznych czy ekstremalnych diet.

Syndrom jedzenia nocnego  charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami jedzenia w nocy bez świadomości tego zachowania, co może  prowadzić do znacznego osłabienia lub uczucia niepokoju.

Ortoreksja polega z kolei na patologicznej obsesji na punkcie spożywania wyłącznie zdrowej żywności.

 

Różnice diagnostyczne pomiędzy poszczególnymi zaburzeniami są bardzo płynne. W realnym życiu dana osoba może jednocześnie wykazywać cechy dwóch lub więcej z wymienionych  zaburzeń. Dodatkowo w różnych okresach życia dany rodzaj zaburzenia może przechodzić w zupełnie inny.

Jeśli objawy, któregoś z zaburzeń zauważasz w swoim życiu zapraszamy na spotkanie. Pomożemy Ci określić rodzaj i stopień nasilenia problemu oraz dobierzemy najlepsze metody poradzenia sobie.

1

Małgorzata Kosińska

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta systemowy

Psychoterapeuta, psycholog, terapeuta systemowy. Absolwentka psychologii na UKSW w Warszawie oraz czteroletniego szkolenia z terapii systemowej w Ośrodku Terapii Systemowej w Krakowie, rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

STD_2788ok1

Agata Sobiewska

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta dynamiczny

Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny.  Aktualnie kończy specjalistyczną Szkołę Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów PTPPd.