Uzależnienie

Osoba, która zadaje sobie pytanie czy to już uzależnienie, czy może jeszcze piję tak jak wszyscy, zazwyczaj odwołuje się do ilości wypijanego alkoholu – „…w końcu nie piję tak dużo”. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że uzależnienia nie diagnozujemy na podstawie ilości wypijanego alkoholu – to kwestia indywidualna. Różne osoby maja różne style picia np. kobiety częściej piją w samotności, niż mężczyźni.  Coraz więcej osób, które zgłaszają się do leczenia to osoby uzależnione „dobrze funkcjonujące”, które pomimo uzależnienia funkcjonują w różnych rolach społecznych np. pracownika, rodzica, partnera. W gabinetach terapeutycznych można również spotkać tzn. „weekendowych alkoholików”, którzy piją tylko w weekendy i dni wolne od pracy, ale spełniają już kryteria uzależnienia od alkoholu.

Wato udać się do specjalisty jeśli picie alkoholu powoduje straty w różnych obszarach życia. Straty te mogą przyjmować różną formę : strat zdrowotnych, strat materialnych, moralnych, rodzinnych (trudności w relacjach rodzinnych sposobu picia), zawodowych (spóźnianie się do pracy, gorsze funkcjonowanie). Kolejnym niepokojącym sygnałem jest chęć napicia się, która pojawia się w odpowiedzi na różne trudne emocjonalnie sytuacje. Nieudane próby kontroli ilości lub częstości wypijanego alkoholu, również mogą świadczyć o uzależnieniu np. ktoś zakładał sobie, że będzie ograniczał pice do 1 piwa na spotkaniach i nie dotrzymuje tych założeń. Albo obiecywał sobie lub innym, że nie będzie pił alkoholu i nie dotrzymywał obietnic.

Jeśli zauważyłeś któreś z tych objawów u siebie udaj się na diagnozę u specjalisty? Bardzo trudno samemu jest uświadomić sobie swoje uzależnienie z powodu działających w tej chorobie mechanizmów – a nich poczytasz więcej tutaj

Więcej na ten temat możesz przeczytać:

http://lustropsychologiczne.pl/index.php/artykuly/15-psycholog-warszawa-psychoterapeuta-warszawa-psychoterapia-ursynow-psychoterapeuta-ursynow-uzaleznienia-jak-leczyc-uzaleznienie-terapia-dda-terapia-uzaleznien

Uzależnienie może dotyczyć nie tylko substancji chemicznej jak na przykład alkohol. Leczymy również inne uzależnienia takie jak:

-zakupoholizm,

-seksoholizm

-hazard

-pracoholizm

-uzależnienie od Internetu

 

Współuzależnienie

Uzależnienie to choroba która wpływa na całą rodzinę. Członkowie rodziny starają się przystosować do nowej sytuacji rodzinnej, która spowodowana jest piciem jednego z członków rodziny. Często to przystosowanie się powoduje wejście w pułapkę współuzależnienia.  Więcej o tym możesz poczytać ………………………………………………………………………….

Współuzależnienie charakteryzuje się:

nadoodpowiedzialnością (przejmowaniem odpowiedzialności za alkoholika i ponoszenie konsekwencji jego picia np. kiedy stracił przez picie pracę, partner pracuje jeszcze więcej)

nadkontrolą (partner szuka sposobów na pozbawienie alkoholika alkoholu np. wylewa, chowa alkohol, kontroluje wyjścia i ilość spożywanego alkoholu).

Bycie w relacji z osobą uzależnioną, często powoduje wiele cierpienia i trudności. Ponadto, intuicyjne sposoby pomocy osobie uzależnionej powodują często, pogłębienie uzależnienia i trudności. Dlatego, też oferujemy profesjonalną pomoc psychologiczną osobom mającym wśród osób bliskich osobę uzależnioną.

Paulina Dargiewicz

Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny

Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, certyfikowany specjalista terapii uzależnień. Absolwentka licznych kursów i szkoleń z zakresu psychoterapii.