Psychodietetyk to osoba, która w trakcie pracy z klientem łączy wiedzę z obszaru psychologii i dietetyki. Ścieżka rozwoju zawodowego może wyglądać w różnoraki sposób. Może być to osoba, która ukończyła studia o kierunku psychologicznym i dietetycznym, ale również taka, która po ukończeniu jednego z wyżej wymienionych kierunków studiów, pogłębiła swoją wiedze na szkoleniach i kursach z  psychodietetyki. Pomocy udzielają również zespoły psychodietetyczne składające się z psychologa i dietetyka.

W zależności o rodzaju wybranej ścieżki edukacyjnej psychodietetycy mogą specjalizować się w specyficznych obszarach. Psychodietetycy z ukończonymi studiami dietetycznymi posiadają wiedzę na temat różnych diet, układania planów żywieniowych czy jednostek chorobowych związanych z odżywianiem. Osoby te w pracy łączą wiedzę dietetyczną z pewnymi interwencjami psychologicznymi.

Natomiast psychodietetyk z ukończonymi studiami  psychologicznymi będzie skupiał się na emocjonalnych i poznawczych podstawach oraz zdiagnozuje kliniczne źródło problemów.

Wiele osób borykający się z psychodietycznymi trudnościami  decyduje się również na pomoc po prostu dietetyków lub psychologów, którzy opierają swoją pomoc na zdobytym doświadczeniu oraz wiedzy specjalistycznej. W takiej sytuacji niezwykle istotna jest odpowiednia diagnozą na etapie konsultacji i dobranie odpowiedniego specjalisty do dalszej pracy.

Agata Zbrzeźniak

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta dynamiczny

Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, psychodietetyk.  Absolwentka Szkoły Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów PTPPd.