OSKAR I PANI RÓŻA

„Oskar i Pani Róża” Schmitt Eric-Emmanuel

“Oskar i Pani róża”  to niezwykle poruszająca, niełatwa  lektura, która podejmuje temat bardzo trudny, jakim jest choroba dziecka. Książka w niezwykły sposób  ukazuje nam, z czym musza mierzyć  się chore śmiertelnie dzieci. Autor opisuje 10-letniego chłopca, który wykazuje niezwykłą dojrzałość, podobnie jak większość dzieci dotkniętych śmiertelną chorobą.

(więcej…)

Czytaj więcej
lęki dzieci

Złodzieje, potwory i ciemność – czyli o lękach normatywnych u dzieci

Lęk, a strach –różnica.

Każdy rodzic wielokrotnie staje przed wyzwaniem jakim jest wsparcie dziecka w radzeniu sobie z lękiem. Na początek warto ustalić czym on jest. Choć przeżywany podobnie jak strach ma inne źródło. Lęk jest obawą przed zagrożeniem, które nie jest w danym momencie realne. Gdy spotkamy na swojej drodze lwa najprawdopodobniej pojawi się w nas strach przed atakiem, kiedy jednak boimy się nieistniejącego lwa ukrywającego się pod naszym łóżkiem będziemy przeżywać lęk w czystej postaci. I choć zagrożenie nie jest prawdziwe, odczucia z ciała i myśli są jak najbardziej realne i trudne do zniesienia, wpływać będą one też na nasze zachowanie. (więcej…)

Czytaj więcej
ataki paniki

Ataki paniki, czyli lęk paniczny.

Jak sobie radzić z atakami paniki? Co się dzieje z ciałem i umysłem podczas lęku panicznego? Czym jest atak paniki oraz czym się różni od lęku przed śmiercią?

Lęk przed śmiercią dotyczy wszystkich ludzi. Jedni z nas odczuwają go silniej, inni natomiast doświadczają go rzadziej, z mniejszą częstotliwością. Osoby cierpiące na ataki paniki dość często wiążą atak paniki oraz jego objawy z obawą przed śmiercią. Podczas lęku panicznego mogą pojawiać się myśli o własnej śmierci, zawale serca itp. Wydaje się jednak, że nie jest to ten sam rodzaj lęku, którego wszyscy doświadczamy w życiu codziennym myśląc o śmierci. (więcej…)

Czytaj więcej
dziecko młodziesz depresja

Depresja u dzieci i młodzieży – rodzic pierwszy diagnosta

Depresja dotyka nie tylko dorosłych, coraz częściej mierzą się z nią nastolatki i dzieci. Nazwanie swoich uczuć, samoobserwacja czy adekwatna ocena własnych zachowań i myśli może być zbyt dużym wyzwaniem dla młodych ludzi. Dlatego tak ważne jest pozostawanie z nimi w żywej, bliskiej i bezpiecznej relacji. Sama w sobie może być ona czynnikiem chroniącym przed wystąpieniem zaburzeń psychicznych, dodatkowo pozwala rodzicom na zauważenie niepokojących zmian w zachowaniu dziecka.

(więcej…)

Czytaj więcej
zadanie dziecko lęk lokronawirus

Zadanie terapeutyczne dla dzieci – koronawirus

Dzieci, koronawirus i powrót do szkoły.

W związku z możliwością powrotu młodszych dzieci do szkoły Twój Psycholog Ursynów & Żoliborz przygotował zadanie terapeutyczne dla dzieci, aby oswoić możliwe lęki, dotyczące wirusa Covid-19. Ćwiczenie to ma na celu pomóc dzieciom zaadaptować się do nowej sytuacji pandemii bez lęku o swoje zdrowie. Często zdarza się, że dzieci nie komunikują wprost swoich obaw i lęku. Dlatego warto poświęcić chwilę na takie ćwiczenie, aby zbadać obawy i lęki najmłodszych domowników – efekty mogą nas zaskoczyć.

(więcej…)

Czytaj więcej
emocje dziecko

Jak pracować z dzieckiem nad emocjami w domu?

DOMOWA PRZYGODA Z EMOCJAMI – WSTĘP DLA RODZICA/OPIEKUNA

Domowa przygoda z emocjami to projekt stworzony z myślą o rodzinach, w których obecne są dzieci młodsze lub wymagające wsparcia w rozumieniu emocji swoich i innych. Powstały jako propozycja formy wspólnego spędzenia czasu podczas izolacji związanej z koronawirusem. Wiele teraz zmienia się w życiu każdego z nas, najmłodsi obserwują to i mogą nie rozumieć co i dlaczego się dzieje, to na pewno budzi w nich różne uczucia, warto o nich porozmawiać. Rodzice dzieci korzystających z zajęć Treningu Umiejętności Społecznych, dopiero uczących się rozpoznawać emocje, lub po prostu chcących wspólnie spędzić czas w rozwijający sposób mogą sięgnąć po nie w tym lub innych dogodnym czasie. (więcej…)

Czytaj więcej