złość dziecko

„Co robić, gdy się złościsz?”  Dawn Huebner

Książka ”Co robić, gdy się złościsz” autorstwa dr Dawn Huebner  jest znakomitym kompendium wiedzy na  temat tego, jak mamy radzić sobie ze złością. Książka ta jest adresowana do rodziców dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży, ale niejeden dorosły może również znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie.  Jest to pozycja dedykowana raczej dla czytelników, którzy mają trudności w opanowaniu swoich reakcji spowodowanych złością niż dla dzieci, które obawiają się tego uczucia i mają problem z jego wyrażaniem. (więcej…)

Read More
OSKAR I PANI RÓŻA

„Oskar i Pani Róża” Schmitt Eric-Emmanuel

“Oskar i Pani róża”  to niezwykle poruszająca, niełatwa  lektura, która podejmuje temat bardzo trudny, jakim jest choroba dziecka. Książka w niezwykły sposób  ukazuje nam, z czym musza mierzyć  się chore śmiertelnie dzieci. Autor opisuje 10-letniego chłopca, który wykazuje niezwykłą dojrzałość, podobnie jak większość dzieci dotkniętych śmiertelną chorobą.

(więcej…)

Read More
lęki dzieci

Złodzieje, potwory i ciemność – czyli o lękach normatywnych u dzieci

Lęk, a strach –różnica.

Każdy rodzic wielokrotnie staje przed wyzwaniem jakim jest wsparcie dziecka w radzeniu sobie z lękiem. Na początek warto ustalić czym on jest. Choć przeżywany podobnie jak strach ma inne źródło. Lęk jest obawą przed zagrożeniem, które nie jest w danym momencie realne. Gdy spotkamy na swojej drodze lwa najprawdopodobniej pojawi się w nas strach przed atakiem, kiedy jednak boimy się nieistniejącego lwa ukrywającego się pod naszym łóżkiem będziemy przeżywać lęk w czystej postaci. I choć zagrożenie nie jest prawdziwe, odczucia z ciała i myśli są jak najbardziej realne i trudne do zniesienia, wpływać będą one też na nasze zachowanie. (więcej…)

Read More
ataki paniki

Ataki paniki, czyli lęk paniczny.

Jak sobie radzić z atakami paniki? Co się dzieje z ciałem i umysłem podczas lęku panicznego? Czym jest atak paniki oraz czym się różni od lęku przed śmiercią?

Lęk przed śmiercią dotyczy wszystkich ludzi. Jedni z nas odczuwają go silniej, inni natomiast doświadczają go rzadziej, z mniejszą częstotliwością. Osoby cierpiące na ataki paniki dość często wiążą atak paniki oraz jego objawy z obawą przed śmiercią. Podczas lęku panicznego mogą pojawiać się myśli o własnej śmierci, zawale serca itp. Wydaje się jednak, że nie jest to ten sam rodzaj lęku, którego wszyscy doświadczamy w życiu codziennym myśląc o śmierci. (więcej…)

Read More
dziecko młodziesz depresja

Depresja u dzieci i młodzieży – rodzic pierwszy diagnosta

Depresja dotyka nie tylko dorosłych, coraz częściej mierzą się z nią nastolatki i dzieci. Nazwanie swoich uczuć, samoobserwacja czy adekwatna ocena własnych zachowań i myśli może być zbyt dużym wyzwaniem dla młodych ludzi. Dlatego tak ważne jest pozostawanie z nimi w żywej, bliskiej i bezpiecznej relacji. Sama w sobie może być ona czynnikiem chroniącym przed wystąpieniem zaburzeń psychicznych, dodatkowo pozwala rodzicom na zauważenie niepokojących zmian w zachowaniu dziecka.

(więcej…)

Read More
zadanie dziecko lęk lokronawirus

Zadanie terapeutyczne dla dzieci – koronawirus

Dzieci, koronawirus i powrót do szkoły.

W związku z możliwością powrotu młodszych dzieci do szkoły Twój Psycholog Ursynów & Żoliborz przygotował zadanie terapeutyczne dla dzieci, aby oswoić możliwe lęki, dotyczące wirusa Covid-19. Ćwiczenie to ma na celu pomóc dzieciom zaadaptować się do nowej sytuacji pandemii bez lęku o swoje zdrowie. Często zdarza się, że dzieci nie komunikują wprost swoich obaw i lęku. Dlatego warto poświęcić chwilę na takie ćwiczenie, aby zbadać obawy i lęki najmłodszych domowników – efekty mogą nas zaskoczyć.

(więcej…)

Read More