Terapia skoncentrowana na przeniesieniu

Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu (TFP)

Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu (TFP, od ang. Transference-Focused Psychotherapy) jest formą  indywidualnej psychoterapii psychodynamicznej, zaprojektowaną specjalnie do pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia osobowości. Metoda ta, rozwinięta przez Ottona Kernberga i jego współpracowników, bazuje na założeniu, że klucz do rozwiązania wielu problemów psychicznych leży w zrozumieniu i przepracowaniu przeniesienia. Przeniesieniem nazywamy nieświadome procesy, które przenoszą uczucia, postawy i fantazje z przeszłości pacjenta na obecne relacje, w tym relację terapeutyczną. Odkrycia przeniesienia w relacji terapeutycznej dokonał austriacki twórca psychoanalizy  Sigmund Freud.

(więcej…)

Czytaj więcej
Żałoba dziecka

Jak pomóc dziecku w żałobie?

W życiu niejednokrotnie przychodzi nam zmierzyć się ze śmiercią kogoś bliskiego, z kim byliśmy emocjonalnie związani. Przeżywamy wówczas okres żałoby. Doznawać jej mogą również dzieci. Zdarza się jednak, że w tym trudnym okresie czują się ignorowane. Jak zapobiec takim sytuacjom? Jak pomóc dziecku w żałobie? (więcej…)

Czytaj więcej
Żałoba wśród młodzieży

Śmierć oczami młodzieży

Odejście bliskiej osoby bardzo mocno oddziałuje na człowieka, niezależnie od jego wieku. Śmierć oczami młodzieży również wiąże się z silnymi emocjami, poczuciem żalu, gniewu czy niesprawiedliwości. Przeżywanie żałoby jest bardzo indywidualną sprawą. Tak jak w przypadku dorosłych, u młodych ludzi również zależy ona od kilku czynników. (więcej…)

Czytaj więcej
Trening relaksacyjny

Trening relaksacyjny i jego formy

Jak pisaliśmy w poprzednim artykule, praca nad emocjami oraz modyfikacja planu dnia pomagają nam obniżać stres. Do metod radzenia sobie ze stresem możemy również zaliczyć nieco inny sposób.To trening relaksacyjny. Wpływa on na obniżanie stresu i napięcia. Poznajmy kilka jego form.
(więcej…)

Czytaj więcej
Call Now Button