W związku z możliwością powrotu młodszych dzieci do szkół Twój Psycholog Ursynów & Żoliborz przygotował dla nich zadanie terapeutyczne. Jego celem jest oswojenie możliwych lęków, dotyczących koronawirusa Covid-19. Ćwiczenie ma pomóc dzieciom zaadaptować się do nowej sytuacji pandemicznej bez lęku o swoje zdrowie. Często zdarza się, że dzieci nie komunikują wprost swoich obaw i lęku. Dlatego warto poświęcić chwilę na takie ćwiczenie, aby zbadać obawy i lęki najmłodszych domowników – efekty mogą zaskoczyć.

Zadanie:

1.KROK: Obejrzeć odcinek bajki “Było sobie życie – układ limfatyczny” (odcinek trwa ok. 26 min., jest dostępny za darmo w Internecie, wystarczy wpisać tytuł w wyszukiwarce). Z młodszym dzieckiem można obejrzeć bajkę wspólnie, tłumacząc, co dokładnie się dzieje. Odcinek dotyczy wirusów i bakterii oraz odpowiedzi systemu immunologicznego, walczącego z drobnoustrojami.

2.KROK: Poprosić dziecko, aby narysowało koronawirusa. Następnie zachęcić, by narysowało odpowiedź immunologiczną jego własnego organizmu po spotkaniu z tym wirusem, np. niech narysuje swoich strażników, policjantów i inne postacie, przedstawiające ochronę swojego organizmu).

3.KROK: Omów z dzieckiem rysunek. Zobacz, czy postacie symbolizujące obronę organizmu są duże i silne czy słabe i wątłe w porównaniu z koronawirusem. Porozmawiaj z dzieckiem na temat tego, co może zrobić, aby pomóc organizmowi w walce z wirusem np. mycie rąk, wysypianie się, zdrowa dieta.