Zaburzenia odżywiania należą do zespołów behawioralnych związanych z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi, które obejmują dwa wyraźnie wyodrębnione zaburzenia jakim są jadłowstręt psychiczny, żarłoczność psychiczną oraz mniej specyficzne zespoły żarłoczności :
Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) cechuje się utratą wagi, która jest wywoływana lub podtrzymywana celowo przez pacjenta. Pomimo niedowagi utrzymuje się intensywny lęk przed przyrostem masy ciała i przytyciem. Obniżona masa ciała pociąga za sobą liczne zmiany zdrowotne i zaburzenia hormonalne.
Żarłoczność psychiczna (bulimia) charakteryzuje się występującymi naprzemiennie nawracającymi epizodami objadania się oraz zachowaniami kompensacyjnymi, które są podejmowane w celu zapobieżenia przyrostowi masy ciała.
Zespół objadania się to niekontrolowane napady objadania się, ale bez skrajnych metody kontrolowania wagi, takie jak stosowanie środków przeczyszczających, moczopędnych odchudzających, przesadnych ćwiczeń fizycznych czy ekstremalnych diet.
Syndrom jedzenia nocnego charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami jedzenia w nocy bez świadomości tego zachowania, co może prowadzić do znacznego osłabienia lub uczucia niepokoju.
Ortoreksja polega z kolei na patologicznej obsesji na punkcie spożywania wyłącznie zdrowej żywności.
Różnice diagnostyczne pomiędzy poszczególnymi zaburzeniami są bardzo płynne. W realnym życiu dana osoba może jednocześnie wykazywać cechy dwóch lub więcej z wymienionych zaburzeń. Dodatkowo w różnych okresach życia dany rodzaj zaburzenia może przechodzić w zupełnie inny.
Jeśli objawy, któregoś z zaburzeń zauważasz w swoim życiu zapraszamy na spotkanie. Pomożemy Ci określić rodzaj i stopień nasilenia problemu oraz dobierzemy najlepsze metody poradzenia sobie.
Małgorzata Kosińska
Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta systemowyPsychoterapeuta, psycholog, terapeuta systemowy. Absolwentka psychologii na UKSW w Warszawie oraz czteroletniego szkolenia z terapii systemowej w Ośrodku Terapii Systemowej w Krakowie, rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Agata Sobiewska
Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta dynamicznyPsycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, psychodietetyk. Absolwentka Szkoły Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów PTPPd.
Marta Żukowska
Psychoterapeuta dzieci, młodzieży i dorosłych, oligofrenopedagogPsycholog, psychoterapeuta w trakcie 4-letniego szkolenia w nurcie poznawczo-behawioralnym, oligofrenopedagog. Ukończyła psychologię ze specjalizacją psychoterapia na Uniwersytecie Warszawskim. Szkoli się i pracuje w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej (4-letnie szkolenie w Centrum CBT-EDU w Warszawie). Jest absolwentką studiów podyplomowych w zakresie Oligofrenopedagogiki. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała podczas staży na Oddziale Dziennym III Kliniki Psychiatrycznej IPiN, w Akademickim Ośrodku Psychoterapii Uniwersytetu Warszawskiego, jak również pracując w liceach, szkole podstawowej oraz w trakcie współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.
Magdalena Stacewicz
psycholog, psychoteraputa, terapeuta środowiskowy, trenerAbsolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne terapeuta środowiskowy. Aktualnie uczestniczy w czteroletniej szkole psychoterapii w Polskim Instytucie Eriksonowskim rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne. Psychoterapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (kurs zaawansowany) oraz Trenerka Szkoły Trenerów (UJ Wszechnica). Ukończyła Program Redukcji Stresu Oparty na Uważności.