Jeżeli cierpisz z powodu nawracających dolegliwości fizycznych, których lekarze nie potrafią wyjaśnić  żadną konkretną chorobą fizjologiczną, najprawdopodobniej borykasz się z zaburzeniami pod postacią somatyczną.  Skargi somatyczne mogą utrzymywać się nawet kilka lat i są źródłem dużego cierpienia (distresu). W związku z tym wielu pacjentów ma za  sobą długą i skomplikowaną historię kontaktów z placówkami opieki zdrowotnej, obejmującą wiele bezowocnych badań specjalistycznych oraz operacji.

Objawy fizyczne mogą dotyczyć wszelkich części ciała, ale najczęściej dotykają one następujących obszarów:

  • Układ trawienny (wszelkiego rodzaju bóle, wzdęcia, odbijania, wymioty, nudności , czkawka, niestrawność, biegunki itp.),
  • Serce i układ krążenia („nerwica serca”),
  • Układ oddechowy (kaszel, hiperwentylacje),
  • Układ moczowy(np. częste oddawanie moczu),
  • Głowa (uporczywe bóle, migreny),
  • Skóra (wykwity, wysypki),
  • Układ płciowy (miesiączkowanie -bóle napięciowe lub inne zaburzenia sfery seksualnej) .

W obszarach tych mogą pojawiać się nieprzyjemne doznania takie jak swędzenie, pieczenie, cierpienie, odrętwienie, uczucie ciężkości czy uporczywa bolesność.

Przebieg zaburzenia jest zazwyczaj przewlekły i zmienny. W związku z tym osobom borykającym się z zaburzeniami psychosomatycznymi podaje się środki uspokajające lub przeciwbólowe, które na dłuższą metę owocują nadużywaniem leków oraz uzależnieniami.  

W naszej placówce skupiamy się na dotarciu do przyczyn problemu i zrozumieniu jego natury, a nie zwalczaniu objawów fizycznych. Dajemy wsparcie i zrozumienie, bez oceny i krytyki. Proponując systematyczną pracę psychoterapeutyczną pomagamy również poradzić sobie z wtórnie narosłymi konfliktami w sferze rodzinnej, zawodowej czy trudnościami interpersonalnymi, z którymi często borykają się osoby z zaburzeniami somatycznymi.

Paulina Dargiewicz

Psycholog, terapeuta, specjalista terapii uzależnień

Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, certyfikowany specjalista terapii uzależnień. Absolwentka licznych kursów i szkoleń z zakresu psychoterapii.

Małgorzata Kosińska

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta systemowy

Psychoterapeuta, psycholog, terapeuta systemowy. Absolwentka psychologii na UKSW w Warszawie oraz czteroletniego szkolenia z terapii systemowej w Ośrodku Terapii Systemowej w Krakowie, rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Agata Sobiewska

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta dynamiczny

Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, psychodietetyk.  Absolwentka Szkoły Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów PTPPd.

Anna Bogdańska

Psycholog, psychoterapeuta

Psycholog, psychoterapeuta. Absolwentka Wydziału Profilaktyki, Resocjalizacji i Problemów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Psychologii na SWPS w Warszawie (spec. psychologia kliniczna i zdrowia). Szkoli się w Polskim Instytucie Ericksonowskim, Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychoanalitycznej i Instytucie Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal. Ukończyła …

Marta Żukowska

Psychoterapeuta dzieci, młodzieży i dorosłych, oligofrenopedagog

Psycholog, psychoterapeuta poznawczo- behawioralny dzieci, młodzieży i osób dorosłych, oligofrenopedagog. Ukończyła psychologię ze specjalizacją psychoterapia na Uniwersytecie Warszawskim. Szkoli się i pracuje w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej (4 letnie szkolenie w Centrum CBT-EDU w Warszawie). Jest absolwentką studiów podyplomowych w zakresie Oligofrenopedagogiki. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

Psycholog Magdalena Stacewicz

Magdalena Stacewicz

psycholog, psychoteraputa, terapeuta środowiskowy, trener

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne terapeuta środowiskowy. Aktualnie uczestniczy w czteroletniej szkole psychoterapii w Polskim Instytucie Eriksonowskim rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne. Psychoterapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (kurs zaawansowany) oraz Trenerka Szkoły Trenerów (UJ Wszechnica). Ukończyła Program Redukcji Stresu Oparty na Uważności.

Agnieszka Chojnowska

psycholog, psychotraumatolog, terapeuta NEST, EMDR.

Magister psychologii, aktualnie psychotraumatolog w trakcie 4,5-letniego szkolenia, terapeuta NEST (New Experience for Survivors of Trauma – nowe doświadczenie dla osób z doświadczeniem traumy), terapeuta EMDR, trener umiejętności psychospołecznych. Absolwentka licznych kursów i szkoleń z psychoterapii, między innymi dwuletniego szkolenia z terapii poznawczo-behawioralnej CTPB, szkoleń z zakresu pracy z żałobą, psychoonkologii, depresji poporodowej.