Odejście bliskiej osoby bardzo mocno oddziałuje na człowieka, niezależnie od jego wieku. Śmierć oczami młodzieży również wiąże się z silnymi emocjami, poczuciem żalu, gniewu czy niesprawiedliwości. Przeżywanie żałoby jest bardzo indywidualną sprawą. Tak jak w przypadku dorosłych, u młodych ludzi również zależy ona od kilku czynników.

Czynniki wpływające na żałobę młodzieży

Uwzględniając owe czynniki, bardzo dużo zależy od Twojego wieku i czy już wcześniej miałeś/aś do czynienia ze śmiercią. Istotne są relacje, jakie łączyły Cię z osobą zmarłą, czy była Ci bardzo bliska, czy mieliście sporadyczny kontakt. Nie bez znaczenia są okoliczności śmierci bliskiej osoby: jak i gdzie zmarła, ile miała lat, itp. Wpływ ma również to, jak Twoje najbliższe otoczenie przeżywa żałobę.

Przeżywanie żałoby wśród młodzieży

Żałoba jest procesem naturalnym, który rządzi się swoimi prawami. Jeżeli w jej trakcie masz ochotę krzyczeć, płakać, spać przy zapalonym świetle, czy przytulać misia- rób to, bez względu na swój wiek. Proces ten ma pomóc Ci dostosować się do nowej rzeczywistości po bolesnej stracie bliskiej osoby.

Z pewnością zauważasz pewne zmiany w swoim zachowaniu czy myśleniu. Może straciłeś/aś apetyt, nie możesz spać, odczuwasz ból w klatce piersiowej, sztywność mięśni. Nie możesz się skupić, szybko się denerwujesz albo często płaczesz. W ten sposób Twój organizm przeżywa silny wstrząs. Nie martw się tym. Każda rana potrzebuje czasu, by się zabliźnić.

Z własnymi emocjami często niełatwo sobie poradzić. W tak trudnym momencie będziesz przeżywał/a całą „paletę” emocji. Od negatywnych, jak złość, poczucie winy, lęk, po pozytywne- nadzieja, ulga. Warto wówczas znaleźć kogoś, komu będziesz mógł/mogła o nich opowiedzieć.

W myślach pojawia się niepokój o przyszłość, żal, poczucie pustki. Może zaczynasz czuć się zobowiązany do zatroszczenia się o innych przeżywających stratę. Wszystkie te reakcje są normalne. Pamiętaj jednak, że nie musisz robić tego, co wykracza poza Twoje siły. Przejmowanie zadań od dorosłych nie leży w Twoich obowiązkach.

W okresie żałoby Twoi bliscy mogą zachowywać się nieco inaczej, co prawdopodobnie wprowadzi w Waszej komunikacji wiele nieporozumień. Nie miej im tego za złe. Każdy z nich próbuje zmierzyć się ze stratą na swój własny sposób.

Żałoba młodzieży a dorośli

Zdarzy się wiele momentów, gdy dorośli będą próbowali Cię pocieszać. Z ich ust możesz usłyszeć „wszystko będzie dobrze”, „bądź dzielny/a”, „teraz musisz nam pomagać”. Nic dziwnego, jeśli po tych słowach poczujesz wzburzenie, poczucie samotności, winy czy odpowiedzialności. Takie słowa mogą podsunąć Ci myśl, że źle przeżywasz żałobę. Nic bardziej mylnego. Żałoba to bardzo indywidualna sprawa i warto to podkreślać. Nikt nie może Ci narzucać, jak masz ją przeżywać. Rozmowa o uczuciach i emocjach z zaufaną osobą bardzo często przynosi ulgę. Spróbuj znaleźć taką osobę w swoim otoczeniu. O pomoc możesz zwrócić się również do psychoterapeuty.

 

Na podstawie: https://tumbopomaga.pl/images/pdf/dlamlodziezy.pdf, str. 12-13