„Dziewczynka, która zgubiła uśmiech” M. Hart  to poruszająca książka dla większych dzieci (+9 lat). Przedstawia trudne emocje oczami dziecka. Mówi o smutku, pustce, rozpaczy czy depresji. Lektura nie jest z gatunku lekkich i przyjemnych, ale porusza bardzo istotne kwestie. Co więcej, obraz malowany przez autorkę odzwierciedla wewnętrzną przemianę, która może mieć miejsce w depresyjnych zaburzeniach nastroju u dzieci i nastolatków.

Świat dziecka traci barwy

Bohaterem książki jest jedenastoletnia dziewczynka. Jej dziecięcy świat zaczyna tracić barwy, a nadciągają „ciemne chmury”. Ponieważ rodzice są zajęci swoimi sprawami i konfliktami, nie zauważają, że świat ich dziecka zmienia się z dnia na dzień. Staje się coraz bardziej smutny. Uśmiech, tak często goszczący dotąd na jej ustach, zanika. Dodatkowo, przekonanie głównej bohaterki, że musi być stale uśmiechnięta i radosna prowadzi do jej wycofania się z relacji. Utwierdza się w przekonaniu, że od nikogo nie otrzyma pomocy.

Dziewczynka obarcza winą siebie za złe nastroje rodziców i ich ciągłe kłótnie. Myśli, że gdyby nie utraciła uśmiechu i dobrego nastroju, rodzice również byliby bardziej zadowoleni. Dziecięcy egocentryzm często bywa powodem wzięcia przez dziecko odpowiedzialności za niepowodzenia oraz stany emocjonalne swoich rodziców.  Przekonania bohaterki wzbudzają w niej poczucie wstydu oraz chęć ukrywania swojego smutku, nawet przed najbliższymi. Ratunkiem przed przygnębieniem bywała ucieczka w krainę fantazji, jednak i to pod wpływem ciężaru smutku wydaje się być zagrożone.

Każdemu zdarzają się żenujące sytuacje

Lektura wzbudza wiele emocji. W znakomity sposób obrazuje problemy z życia dziecka, dorastającego w trudnej sytuacji rodzinnej. Dodatkowym atutem książki jest opis sytuacji rówieśniczej nastolatki. Dzięki niej młodzi czytelnicy łatwiej utożsamiają się z główną bohaterką. Książka obfituje w opisy „żenujących” sytuacji, które przytrafiają się bohaterce w szkole. Podczas czytania wywołują uśmiech na twarzy. Uświadamiają, że każdemu zdarzają się takie sytuacje i że da się je znieść.

Pozostać w roli dziecka

Książka niesie ze sobą przekaz porządkujący bardzo ważna kwestię – za co dziecko jest odpowiedzialne w relacji z rodzicami, a za co nie. Uwydatnia kwestię tego, jak dziecko może przeżywać konflikt rodziców oraz z jakimi konsekwencjami może się mierzyć. Jednym z ważniejszych przekazów zawartych w książce jest to, że dziecko ma pozostać w swojej roli dziecka, a nie być „pocieszycielem”, próbującą ratować małżeństwo rodziców kosztem samego siebie.

Wartość dla rodzica

Jeśli rodzic czyta książkę razem z dzieckiem,  może uświadomić lub przypomnieć sobie o ważnej sprawie – DZIECI CZASAMI POTRZEBUJĄ POMOCY, NAWET GDY O TYM NIE MÓWIĄ.