Teoria i definicje są niezbędne, by zrozumieć stres, jego źródła i skutki. Nie należy jednak zapominać o tym, że ważna jest również część praktyczna. Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie ze stresem. Postanowiliśmy stworzyć cykl ćwiczeń, obejmujący kilka następnych artykułów. Zaproponujemy Ci kilka prostych zadań. Dzięki nim przyjrzysz się własnym sposobom przeżywania wydarzeń stresujących w praktyce. Świadomość z kolei ułatwi Ci okiełznywanie stresu. Ponadto, dzięki nim pojawi się szansa, byś poprawił/a swoją produktywność w ciągu dnia.

Jak objawia się mój stres?

Przypomnij sobie kilka sytuacji, kiedy byłeś/aś ewidentnie zestresowany/a. Wybierz jedną z nich- tą, w której poziom doświadczanego stresu był jeszcze “do zniesienia”. Przywołaj ją najpełniej jak możesz i odpowiedz zgodnie z następującymi punktami:

  • fakty – gdzie wówczas byłem/am (otoczenie), co robiłem/am (wykonywane czynności), co wywołało mój stres (stresory)?
  • emocje – jakie uczucia wywołało we mnie pojawienie się stresorów?
  • myśli – co działo się z moimi myślami , jaki był tok mojego myślenia?
  • doznania cielesne – jakie odczucia cielesne towarzyszyły mi w tej sytuacji, po czym dokładnie wiedziałem/am, że to właśnie jest stres?
  • jakie działania podjąłem/am? – jak poradziłem/am sobie lub próbowałem/am poradzić ze stresem i z całą tą sytuacją?

Odpowiedz teraz na pytania podsumowujące sytuację:

  1. Jakie czynniki zewnętrzne wywołały mój stres w powyższej sytuacji?
  2. W jaki sposób objawy stresu wpłynęły na efektywność moich działań?
  3. Jak zazwyczaj próbuję radzić sobie ze stresem? Jakie skutki to przynosi?

Planowanie dnia

Często w naszym życiu stres pojawia się niepotrzebnie, na przykład w wyniku złego rozplanowania dnia. Przypomnij sobie jeden dzień z ubiegłego tygodnia, w którym dużo się działo. Wypisz dokładnie, co działo się po kolei: pobudka, śniadanie, toaleta, wyjście do pracy itd. Określ godziny czynności możliwie najdokładniej. Następnie odpowiedz na pytania podsumowujące:

  1. Ile było odpoczynku tego dnia i w jakiej formie?
  2. Czy dużo stresu sprawiły mi moje źle zaplanowane zajęcia?
  3. Czy mogłem/am inaczej zaplanować ten dzień, zrobić coś w innym czasie?

Podsumowanie

Podsumowując, odpowiedz na poniższe pytania:

  1. Czy powyższe ćwiczenia pomogły mi w jakiś sposób? Jak się z tym czuję?
  2. Co mogę zmienić, by zmniejszać poziom stresu?
  3. Jak mogę codziennie planować dzień, by uwzględniać również odpoczynek?

Jeśli spodobała Ci się powyższa forma ćwiczeń, spróbuj je powtórzyć za jakiś czas. Pomogą Ci uporządkować myśli, a w dodatku przeanalizować występujące poziomy stresu.

Koło czasu

Kolejną propozycją, która może Ci się spodobać, jest stworzenie własnego „koła czasu”. Ćwiczenie ma za zadanie pomóc Ci efektywniej zarządzać czasem w ciągu dnia. Tu ważną rolę będzie pełniła Twoja subiektywna ocena codziennych czynności. Dokładną instrukcję ćwiczenia otrzymasz w krótkim filmiku nagranym przez naszą psycholożkę Agnieszkę Chmielewską- Kołodziej z poradni Twój Psycholog Żoliborz. Link znajdziesz poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=ZdIsNXirDlA