Dzieci, koronawirus i powrót do szkoły.

W związku z możliwością powrotu młodszych dzieci do szkoły Twój Psycholog Ursynów & Żoliborz przygotował zadanie terapeutyczne dla dzieci, aby oswoić możliwe lęki, dotyczące wirusa Covid-19. Ćwiczenie to ma na celu pomóc dzieciom zaadaptować się do nowej sytuacji pandemii bez lęku o swoje zdrowie. Często zdarza się, że dzieci nie komunikują wprost swoich obaw i lęku. Dlatego warto poświęcić chwilę na takie ćwiczenie, aby zbadać obawy i lęki najmłodszych domowników – efekty mogą nas zaskoczyć.

Zadanie:

1.KROK: Obejrzeć odcinek bajki “Było sobie życie – układ limfatyczny” (odcinek trwa ok. 26 min., jest dostępny za darmo w Internecie, wystarczy wpisać tytuł w wyszukiwarce). Z młodszym dzieckiem można obejrzeć bajkę wspólnie, tłumacząc, co dokładnie się dzieje – odcinek dotyczy wirusów i bakterii oraz odpowiedzi systemu immunologicznego, walczącego z tymi drobnoustrojami

2.KROK: Poprosić dziecko, aby narysowało koronawirusa Covid-19, a następnie zachęcić, by narysowało odpowiedź immunologiczną jego własnego organizmu po spotkaniu z tym wirusem (niech narysuje swoich strażników, policjantów i inne postacie, przedstawiające ochronę swojego organizmu).

3.KROK: Omów z dzieckiem rysunek, zobacz, czy postacie, symbolizujące obronę organizmu, są duże i silne, czy słabe i wątłe w porównaniu z wirusem. Porozmawiaj z dzieckiem na temat tego, co może zrobić, aby pomóc organizmowi w walce z wirusem np. mycie rąk, wysypianie się, zdrowa dieta.